Rozebírání vysloužilého malého počítače - Intel Nuc
Dnešní článek bych chtěl věnovat pohledu do malého zaření od Intelu. Jedná se o velmi malý počítač, který dokážete schovat za televizor či monitor. Jedná se o starší zařízení Intel Nuc.
Hardware uvnitř tohoto zařízení je výkonnější než například v Raspberry Pi či Arduino, takže dokáže zprovoznit Windows. Bohužel se ke mě dostal starší model, který již nebyl využíván a tak byl postupně vyřazen. Díky tomu vznikl aktuální stav, kdy je tento počítač mimo provoz. Model, který zde rozebírám byl vyroben v roce 2014 a nese označení DN2820FYK.
Aktuální funkčnost zařízení
Aktuálně se zařízení po připojení k 12V napájení pouze zapne do režimu, kdy svítí napájecí tlačítko, ale již nezobrazuje žádný obraz. Toto chování je pravděpodobně způsobeno absencí operační paměti. Kdybych měl k dispozici volnou RAM, ověřil bych tuto teorii. Aktuálně bohužel ale nemám k dispozici žádnou vhodnou RAM a tak zařízení nevyzkouším.
Pohled z vnějšku
Pohled na kompaktní počítač Intel Nuc Intel Nuc zespodu s parametryObrázky výše zobrazují vnější pohled na toto malé kompaktní zařízení. Při bližším pohledu jde poznat, že zařízení prošlo dosti bohatou historií, díky které má na vršku hodně vlasových škrábanců. I když to není esteticky nejhezčí, stále se nejedná o závady, které by znemožnili funkčnost.
Pohled na vnitřnosti počítače
Pohled po otevření vrchního krytuPo otevření vrchního krytu zařízení se dostaneme do útrob zařízení. Na vrchu je umístěný pevný disk, ze kterého počítač načítá operační systém. Díky architektuře procesoru si můžete zvolit, jestli chcete na disk umístit Windows nebo například Linux.
Detailní pohled na pevný diskJak můžete vidět na obrázku výše, v tomto zařízení místo pevného disku (HDD) nebo SSD byl nainstalován přímo mSata disk.
Aktuálně osazený disk má kapacitu 120GB a je od firmy Kingston. Disk je připojen přes redukci Sata -> mSata.
Pohled do zařízení bez pevného diskuJiž na první pohled na útroby zařízení je jasné, proč se zařízení nechtělo spustit. Díky chybějící operační paměti tak nemá počítač jak nastartovat. V případě doplnění operační paměti si myslím, že by spolehlivě fungoval dál.
Na základní desce ale přesto chybí ještě jedna komponenta, která není již tak vidět. Jedná se o síťovou kartu, kdy komponenty k ní jsou stále přivedené, ale byla odebrána.
Samotná základní deskaMožnosti zařízení
- Podpora 64 bitového systému
- Procesor Intel Celeron N2830
- 2 výpočetní jádra
- 2 virtuální jádra
- Základní takt procesoru 2,16 GHz
- Maximální podpora 8 GB RAM
- Podporovaný formát paměti DDR3L
Více informací k článku
Zdroje
Zdroj úvodního obrázku článku - https://unsplash.com/photos/a-pile-of-assorted-electronic-components-sitting-on-top-of-each-other-G09BIFdUAGU
- Publikováno: 4. 11 . 2024
- Aktualizováno: 23. 11 . 2024
- Zobrazení článku: 52